Неподалік міста Іпіалес (Колумбія) в ущелині знаходиться дивовижна краса собору Лас-Лахас. Він збудований на мосту, а його вівтар примикає прямо до скелі.
Дивовижна ажурна неоготична архітектура приваблює тисячі туристів, а захована всередині святиня вже понад 250 років є місцем паломництва.
Собор Лас-Лахас (El santuario de Las Lajas) називають колумбійським чудом світу. Він збудований у вигляді замку, а фасад нагадує мереживо. До собору веде 30-метровий арочний міст.
З появою храму пов’язана чудова легенда. Кілька століть тому індіанка на ім’я Марія Мусіс де Хінонес йшла зі своєю глухонімою дочкою Розою з маленького села до міста Іпіалес. Дорогою мандрівників застала буря, і їм довелося сховатися в одній із печер поблизу. Поки жінка переживала негоду, дівчинка лазила по скелях і раптом вигукнула: «Мамо, ось напівкровка з маленькою напівкровкою та поруч із нею дві напівкровки!» Жінка так зраділа, що її дочка заговорила і не надала значення дивному зображенню посеред печери.
Індіанка нікому не розповіла про зображення на камені. Через деякий час її маленька дочка померла, і мати кинулась у печеру з благаннями. Сталося диво – дочка ожила, тоді жінка розповіла про знахідку селу. Вона привела до печери пастуха, а за ним прийшли решта мешканців села. Побачивши образ, пастор упав навколішки і вигукнув, що з’явився Лик Божої Матері. Ця подія сталася 15 вересня 1754 року.
Печера стала місцем паломництва. Для захисту наскальної ікони із зображенням Богоматері з немовлям на руках того ж року було зведено церкву із солом’яним дахом, який згодом кілька разів перебудовувався. У 1769 році коштом милостині парафіян почали будувати собор.
1916 року собор був знову перебудований. Влада вважала, що попередній проект був надто простим для такої святині. Останні оздоблювальні роботи було завершено 1949 року. Собор Лас-Лахас чудово вписується в навколишній ландшафт, а його неоготична архітектура говорить про те, що будівля була збудована кілька століть тому.
Всередині собору парафіян приваблює яскрава ікона на камені. За весь час існування святині вона жодного разу не реставрувалася. Було додано лише вінці над головами святих. Є думка, що камінь, на якому зображено ікону, просочений фарбою на метр углиб.